Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up
web site tasarım
web site tasarım
web site tasarım

Sosyal Medya tabiri, artık günlük hayatımızın vazgeçilmezi. İlk önce kişisel anı ve düşüncelerimizi paylaşacağımızı düşündüğümüz bu mecralar, çok kısa bir zaman içerisinde işletmelerin ayrı departman kuracakları kadar önem verdikleri halkla ilişkiler alanlarına dönüştü. Sizler için aşağıda bir takım istatistikleri derledik, şirketinizin hizmet alanına uygun olarak hangi sosyal medyayı seçeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir. Ya da biz yardımcı olabiliriz.

Sosyal medya danışmanlığı ve sosyal medya reklam danışmanlığı aynı zannedilse de aslında farklı hizmet alanlarıdır. Bizim verdiğimiz hizmet, sizin bu mecralarda reklamlarınızın en iyi şekilde görünmesini ve en yüksek dönüşümleri almasını sağlamaktır. Nedir bunlar? Reklam içeriklerinizi özgün bir şekilde hazırlamak, görsellerinizi photoshop ile düzenlemek, hedef kitle analizi yapmak, reklam kalitenizi sürekli takip etmek ve raporlamak.

Bizi aradığınızda yapacağımız ilk iş, işinizi sizin tecrübeleriniz doğrultusunda geliştirdiğiniz anlatımınız ile dinlemek, ve merak ettiğiniz her soruyu cevaplamak.

Türkiye Sosyal Medya'yı 2019’da Ne Kadar Kullanmış?

Aşağıda göreceğiniz tablo ve istatatistiki bilgiler We Are Social sitesinden alınmıştır. Her yıl düzenlenen dünya çapında internet kullanım raporları, dijitalleşmenin boyutlarını gözler önüne sermekte ve bize de strateji belirleme de yardımcı olmaktadır. Sizin için en önemli olduğunu düşündüğümüz istatistikleri derledik:

Türkiye’de ne kadar internet kullanıcısı var?

  • Toplam nüfusumuzun güncel durumu 82,44 milyon kişi, %75 şehirde yaşıyor.
  • Türkiye nüfusunun %93 mobil cihaza sahip (tablet, cep telefonu vb). Bu verinin dünya ortalaması %66. Hal böyle olunca, Türkiye dijitalleşmeye çok daha yatkın hale geliyor.
  • Nüfusumuzun %72 si, yaklaşık 60 milyon insan internete sahip. Bunlardan 52 milyonu yani %63’ü aktif olarak Sosyal Medya Kullanıcısı, 44 milyon kişi ise cep telefonu ve tabletlerinden kullanıyor sosyal medyalarını. Tam bu nokta da , mobil uyumlu web sitelerinin önemi açığa çıkmış oluyor.

Türkler en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor?

  • Youtube gördüğünüz gibi %92 lik kullanım ile açık ara önde, hemen arkasından da Instagram %84 lük oranla takip ediyor. Burada aslında çıkarılması gereken, görselliğin kullanıcılar üzerindeki yüksek etkisi.
  • En çok kullanılan iletişim mecrasının WhatsApp olması, web sitenizde müşteri memnuniyeti için bu uygulamanın eklentisini kullanmanızı zorunlu kılmaya başlıyor.

Türkler, internete neye,ne kadar zaman harcıyor?

  • Ortalama olarak günde 7 saat 15 dakika internette geçiriyoruz, bu çoğu insanın günlük uyku süresinden yüksek bir zaman dilimi.
  • Günde 2 saat 46 dakikayı da sosyal medyada harcıyoruz. Haftalık bazda bile bakmaya gerek kalmadan, aslında sadece sosyal medyada bile günlük çok yüksek vakit harcıyoruz. Bu zamanı kimimiz amatör kimimiz profesyonel değerlendiriyor, ama sonuçta sosyal medyanın hayatımızda büyük yer edindiğini kabul etmek zorundayız.

Özetle, Türkiye son yıllarda cep telefonlarının da gelişmesi ve alım imkanlarının kolaylaşması ile dijital çağa son sürat adapte olmaya başladı. Yukarıda verilen istatistikler, özellikle pandemi döneminde daha da yükseğe çıkacaktır. Fiziksel temasın öldürücü olduğu bu salgın günlerinde, insanlar en temel ihtiyaçları için bile internete başvurmaya başladı. Ve özellikle, perakende sektöründe zorunlu dijital dönüşüm yatırımları hız kazandı. Yeni gelecekte artık insanların dükkan tabelasına değil, web sitenizin açılış hızına baktığını göreceksiniz.

Siz nasıl bu dünyaya adapte olacaksınız ya da adapte sürecini başlattıysanız bunu nasıl bir adım öteye taşıyacaksınız, bize ulaşın ve bunları analiz edelim, yol haritanızı beraber çizelim.

Call Now ButtonBizi Arayın